2016-10-19


 
Niewinne conocne chrapanie może, skazać nas na poważne konsekwencje zdrowotne i prawne które, jeżeli jesteśmy osobą kierującą pojazdem mogą zagrażać nie tylko naszemu,ale i cudzemu życiu na drodze.

Chrapanie najczęściej,powodowane jest drganiami wiotkich części gardła, głównie podniebienia i języczka. W porę nie leczone,może doprowadzić do bezdechu sennego, czyli krótkotrwałych przerw zatrzymywania się oddechu podczas snu . To niedomaganie może niejednokrotnie powtarzać się w czasie każdej nocy i wybudzać osobę śpiącą wielokrotnie podczas snu.

Chrapanie to symptom poważniejszej choroby zwanej obturacyjnym bezdechem sennym. Ponadto powoduje:
stałe zmęczenie i niewyspanie ,zaburzenia pamięci ,zaburzenia erekcji, nadciśnienie tętnicze , chorobę niedokrwienna serca , chorobę wieńcowa , zawał mięśnia serca, udar mózgu ,depresja, a nawet i nagłe zgony w czasie snu.

Źle przespana noc spowodowana chrapaniem, oprócz powyżej wymienionych schorzeń ,nie wpływa dobrze na nasz organizm jak również na nasze funkcjonowanie podczas dnia, uczenie się ,wykonywaną pracę ,prowadzenie pojazdów. 
Brak snu i niewyspanie kierowców, cierpiących na chrapanie wywołujące bezdech senny jest przyczyną problemów z koncentracją i zasypiają podczas jazdy samochodem Dlatego leczenie chrapania i bezdechu sennego powinniśmy uznać nie tyle za wskazane, co za konieczne.

Zdaniem ekspertów analizujących, kwestie czy bezdech senny jest zagrożeniem doszli do wniosków że zmęczenie i niewyspanie jest porównywalne do stanu po spożyciu alkoholu lub niewielkiej dawki narkotyków... 
Stajemy się zdekoncentrowani, nie możemy skupić się na kierowaniu, nasze reakcje ulegają dużemu spowolnieniu. 
Skutkiem tego kierowca cierpiący na bezdech senny jest niebezpieczny na drodze dla siebie i innych. 
Osoba prowadząca pojazd powinna zdawać sobie z tego sprawę.

 

W związku z tym , zgodnie z wynikiem przeprowadzonych przez naukowców badań i ustaleniami dyrektywy 2006/126/WE, którą Polska wprowadziła 31 grudnia 2015 roku, wszyscy kierowcy , którzy cierpią na bezdech senny mogą stracić prawo jazdy. Weszły też, w życie nowe przepisy, które stanowią przymusowe badania kierowców i kandydatów ubiegających się o prawo jazdy pod kątem tego niebezpiecznego schorzenia.

Wszystkie osoby,u których zostanie zdiagnozowana choroba obstrukcyjnego bezdechu sennego,czy to w stopniu umiarkowanym, czy ciężkim będą musiały poddać się leczeniu inaczej zgodnie z obowiązującym prawem mogą stracić prawo jazdy, a w przypadku kandydatów na kierowców nie być do niego dopuszczonym. 
Jeżeli zatem masz problemy z chrapaniem w trakcie snu, to zwróć się o poradę do lekarza.